sobota, 29 sierpnia 2009

Projekt i opis pomnika

Zamieszczam udostępnione przez Stowarzyszenie im. płk. Ryszarda Kuklińskiego materiały dot. planowanego przez to Stowarzyszenie pomnika płk. R. Kuklińskiego przy Placu Centralnym w Nowej Hucie:





Opis idei architektonicznej pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie.

(20 sierpnia 2009)

Teren inwestycji przecina oś widokowa idąca z kierunku północnego, czyli od Alei Róż przez Plac Centralny im. Ronalda Reagana, aleję Jana Pawła II i powstały w roku 2007 pomnik poświęcony Solidarności. Pomnik ten przeniesiony został sprzed Wydziału Zgniatacza Huty ArcelorMittal Polan S.A. (d. im. Lenina) i przypomina o ruchu społecznym-solidarnościowym, który miał miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku właśnie w tej dzielnicy Krakowa.

Założeniem koncepcji jest przedłużenie osi widokowej w kierunku południowym. Stworzona zostaje delikatna przed skarpa, lekkie wzniesienie przed historyczną już Skarpą przy placu Centralnym im. Ronalda Reagana.

Teren, począwszy od południowego krawężnika chodnika przy al. Jana Pawła II i Pomnika Solidarności, znajdujących się na przedpolu podejścia, łagodnie wypiętrza się wzdłuż osi wyrównując jego naturalny spadek w kierunku południowym i tworząc równię pochyłą o długości 40 metrów, do wysokości 1,70 metra od poziomu obecnego, symulując cokół i bazę.

Na szczycie pochylni, będącej deptakiem pojawia się pomnik – kompozycja architektoniczno-rzeźbiarska wykonana w brązie i kamieniu granitowym, w którym wykuty jest napis (czytelna z dużej odległości dedykacja o treści pochodzącej z deklaracji komitetu budowy). W stóp kolumny napis – cytat słów prof. ks. J. Tischnera. W środku kolumny, w pięciu językach napis o nieustalonej jeszcze treści.

Pomnik ma formę kolumny o wysokości około 17 metrów z kamienia na planie pięciokąta, powyżej wmontowana jest kompozycja z brązu o wysokości 8 metrów. Całość założenia ma 25 metrów. Kompozycja z brązu przedstawia symbolicznego orła polskiego zrywającego się do lotu, z dwukrotnie przestrzelonym, lewem skrzydłem. Prawe skrzydło, stwarza wrażenie „osłonięcia” przed ówczesnym zagrożeniem ze Wschodu. (…)

Napisy:

(u góry) MY, POLACY i AMERYKANIE \*, ŚWIADOMI ZNACZENIA HEROICZNEJ MISJI OBEZWŁADNIENIA IMPERIUM ZŁA ROZUMEM I WOLĄ SAMOTNEGO ŻOŁNIERZA – PUŁKOWNIKOWI RYSZARDOWI KUKLIŃSKIEMU TEN MONUMENT USTANAWIAMY.

\* - słowo: „… i Amerykanie…” jeszcze nie jest ostatecznie uzgodnione.

(na wys. ok. ½ pomnika) – tekst w 5 językach – jeszcze nieustalony.

(u dołu kolumny) ŻADNE STANOWIONE PRAWO, ŻADNE PRZYSIĘGI, ŻADNE POGRÓŻKI NIE POWSTRZYMAJĄ LUDZKIEGO SUMIENIA.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz